Google App Engine – konsola

Do zarządzania i monitorowania aplikacjami GAE używamy konsoli webowej. W poniższej notatce postaram się przedstawić jak korzystać z konsoli GAE, czym różnią się konsole stara i nowa.

W tym momencie mamy dostęp aż do dwóch konsol:

GAE stara konsola
image-39

GAE stara konsola

GAE nowa konsola
image-40

GAE nowa konsola

 Przez ostatni rok Google powoli migrował całą funkcjonalność ze starej konsoli do nowej. W tym momencie chyba już wszystko działa na nowej konsoli i o starej można by zapomnieć. Jednak dla mnie stara konsola jest bardziej wygodna i przejrzysta. Więcej treści mieści na mniejszym ekranie. Ale może to tylko kwestia przyzwyczajenia ;)

Utworzenie nowego projektu na nowej konsoli wymaga podania id (które musi być unikatowe na całej platformie Google), nazwy projektu – która będzie bardziej “user friendly”, oraz skonfigurowania płatności. Nie udało mi się znaleźć sposobu jak ominąć podanie numeru karty kredytowej na nowej konsoli. Natomiast jest to możliwe na starej :) Wystarczy na starej konsoli (appengine.google.com) wybrać “create application”. Podajemy id (sprawdzając czy jest unikatowy – klikając “Check Availability”) i nazwę. Resztę parametrów zostawiamy. Utworzona aplikacja jest też oczywiście widoczna w nowej konsoli.

Na jednym koncie możemy mieć 30 aktywnych projektów.

W nowej konsoli dostęp do usług GAE jest dostępny w menu “Compute” -> “App Engine”.

Stroną powitalną jest tak zwany “Dashboard”, który prezentuje nam najważniejsze dane o działającej aplikacji. Dzięki tej stronie możemy szybko zorientować się jaki status ma nasza aplikacja, jakie jest obciążenie, ile płacimy, oraz jakie są błędy. Możemy tu obejrzeć różne rodzaje wykresów na których możemy obserwować zarówno obecne jak i historyczne obciążenie naszej strony.  Poniżej widzimy:

  • informacje ile instancji naszej aplikacji w tym momencie chodzi.
  • dane odnośnie płatności. Możemy zdefiniować nasz maksymalny budżet dzienny – Google nie zje więcej niż jest ustalone.
  • ile zasobów dziś zużyliśmy i ile za to płacimy. Oraz przewidywany koszt ile za cały dzień zapłacimy jeżeli ruch na serwisie się nie zmieni.
  •  listę requestów które nasz serwis dostał, oraz ich statystyki.
  •  lista błędów które wystąpiły.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">